top of page
Search

Ро́боти та Міжнародне Гуманітарне право

  • Writer: Polina Prianykova
    Polina Prianykova
  • Sep 10, 2021
  • 4 min read

Як я і обіцяла, викладаю своє есе на Конкурс Міжнародного Комітету Червоного Хреста, який проводився влітку та завершений 1-го Вересня 2021 (змістовно про Конкурс за посиланням: https://prianykovabusiness.wixsite.com/defender/post/я-взяла-участь-у-міжнародному-конкурсі-есевід-червоного-хреста-на-тему-розвитку-ші-та-мгп?lang=uk).

Тема: Ро́боти та МГП (Міжнародне Гуманітарне Право).


Ро́боти та МГП

або суцільна тиша


Нещодавно з новин стало відомо, що безпілотний дрон Збройних Сил Туреччини минулого року вбив «терориста». Але ж чому приховували цей факт? Яким судом вбита людина визнана терористом? Хто дозволив програмувати Штучний Інтелект на вбивство людини?


Ця подія викликає багато питань, надто складних і подекуди небезпечних. І яка ж структура займеться розслідуванням і оприлюднить результати, назве винних і покарає?


У зв’язку з цим, Міжнародне Гуманітарне Право, на мою думку, потребує суттєвого доопрацювання. Дотепер немає чітких червоних ліній для використання ШІ не тільки в збройних силах, але й в інших сферах життя.


Концепція розвитку Штучного Інтелекту в планетарному масштабі недієва, не структурна та неконтрольована.


Міжнародне гуманітарне право залишається єдиним щитом для людей, яких торкнулася війна. У той час, коли фундаментальні закони держав не здатні бути реалізовані в умовах збройних конфліктів, совісне виконання Женевських конвенцій стає надією для людства.


Але імплементація положень вищевказаних базисних концепцій роботами, оснащеними Штучним Інтелектом, неможлива. Високі технологічні інновації не можуть бути готовими до всього, як і живі солдати. Бездушні, зберігаючи холоднокровність і дотримуючись чіткої програми, машини не застраховані від зломів, хакерських атак або можливості маніпулювання ходом війни у ​​вигляді подальших погроз відключення програм впровадження положень Женевських конвенцій та Додаткових протоколів до них. На даний момент бачення дистанційної тактики ведення війни, використовуючи роботів з ШІ - не що інше, як рішення зняття з себе відповідальності за відібрані життя людей. І рішення про такі діджиталізовані новації належить тим фахівцям, які розуміють, що буква закону в даний момент безсила перед технологіями з імплементованим ШІ.


6 червня 2019 року Міжнародний Комітет Червоного Хреста опублікував документ, присвячений Штучному Інтелекту і машинному навчанню під час збройного конфлікту, де до відома прийнятий той факт, що впровадження нових і розроблюваних технологій не є неминучим. Кожна держава робить свій вибір з цього приводу і це вибір, в якому повинні бути враховані Закони війни, потенційні гуманітарні наслідки для цивільних осіб і комбатантів, які більше не беруть участі у військових діях, а також імплементовані міркування «гуманності» і «суспільної свідомості» [1, с.2].


Штучний Інтелект не готовий до вирішення комплексних завдань, які підносить нам саме життя. Програма зіткнулася б з протиріччями, повними контрастів і материнського болю. У 21-му столітті людство стрімко змінює звичні живе спілкування і зустрічі, намагається стати більш мобільним у низці обставин і формує думку, що прогрес має акселерувати. Здається, що секундне завмирання перетворить в пил всі розробки та інновації втратять сенс. Як в Холодній війні, ми нарощуємо потенціал техніки, в тому числі і військової, не знаючи, для чого нам все це, коли Міжнародне законодавство волає до мирного вирішення суперечок.


Зрозумійте мене правильно. Я - «ЗА» Штучний Інтелект, але ж наполягаю на роботі з ним у цивілізований спосіб, з дотриманням Основних принципів Міжнародного права.


Застосування Штучного Інтелекту може стати вирішальним у забезпеченні гуманітарної допомоги, наприклад для аналізу даних щодо виявлення і оцінки ведення бойових дій та їх гуманітарних наслідків; підтримки роботи Центрального агентства з розшуку і возз'єднання членів сімей, розділених збройним конфліктом. Зауважу, що дані технології будуть ефективними за умови реалізації захисту особистих даних [1, с.6].


Вже два роки поспіль я захищаю права людей з питань ШІ. Як золота медалістка і перший номер в рейтингу абітурієнтів 2020 року, заради своєї мети – спасіння людства, я обрала спеціальності юриста та міжнародного економіста. У грудні 2020 року перемогла у Всеукраїнському конкурсі есе на тему "Права людини в епоху Штучного Інтелекту». Ініціювала широку дискусію у ЗМІ та на міжнародно-практичних конференціях серед юристів і вчених. 1 червня 2021 року я звернулась з питань ШІ з Петицією до Президента України [2], а 5 червня 2021 року за даною темою я звернулась вже до ООН.

Потрібен День Штучного Інтелекту, коли Уряд кожної країни звітує перед народом про відповідний обсяг дій та вжитих заходів.


Необхідна Концепція розвитку ШІ, затверджена відповідною Резолюцією ООН, контроль за її виконанням, зокрема імплементацією ШІ у правове поле кожної країни.


Людство перебуває в тиші. Воно боїться поглянути на полотна війни, які засуджуються в усьому світі, але продовжують з'являтися в стрічках новин та очах людей. І ці полотна також стосуються конфліктів без застосування вогнепальної зброї.


Небезпека здійснює наступ по всіх напрямах функціонування Штучного Інтелекту: у гаджетах, системних програмах-адміністраторах, автопілотах на світових дорогах, дронах, системах сповіщення тощо.


Під виглядом модернізації ми втрачаємо цілі професії, порушуємо трудові права людей і не даємо їм нічого, навіть надії на покращення.


Сегрегація за цифровою освітою все агресивніша і поступово стає новим видом дискримінації. Вже сьогодні літні люди позбавлені можливості реалізувати свої соціальні права та гарантії через відсутність доступу до ринку таких послуг держави. Адже ці люди не вміють користуватись комп’ютером і сучасним обладнанням.


Так чи інакше деяким представникам бізнесу вигідна бездіяльність державних органів у цій сфері. Вони використовують ШІ на свій власний розсуд, зосередившись лише на прибутку і нехтуючи соціальними правами людей.


І доки суспільство, бізнес, військові, державні та міжнародні органи формують власну розрізнену реальність, Штучний Інтелект у суцільній тиші розвивається стрімко і нецивілізовано та може цілком перетворитись на монстра, який не запрограмований на гуманність. Людяність не можна прописати програмою, але можливо закодувати її в законодавстві, гарантуючи фундаментальні права вже сьогодні та захищаючи теперішні й майбутні покоління людства!


Вважаю, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста заслуговує на пошану вже тільки за те, що порушує тишу в правотворчості, торкаючись такої вкрай важливої для майбутнього людства теми. Дякую Вам!


30 червня 2021 року

З повагою і надією на мир, здоров’я і співпрацю,

Міжнародний правозахисник з питань Штучного Інтелекту

Поліна Пряникова


Список використаних джерел:


1. ICRC / Artificial intelligence and machine learning in armed conflict: A human-centred approach [Електронний ресурс]. – 2019 – URL: https://www.icrc.org/en/document/artificial-intelligence-and-machine-learning-armed-conflict-human-centred-approach.

2. Петиція Президенту України / Пропоную 2 (Друге) грудня встановити як День Штучного Інтелекту в Україні [Електронний ресурс]. – 2021 – URL: https://petition.president.gov.ua/petition/117636.



Я не стала переможцем у даному Конкурсі та здивована тим, що захід не став публічним, як заявлено у преамбулі. Організатори Конкурсу не надали навіть доступу до творів переможців, щоб кожен бажаючий мав змогу побачити кращі думки та стати сильніше. Мій запит з цього приводу залишений без відповіді. Як кажуть, no comments…


З іншого боку, як я зазначала раніше, я задоволена участю в Конкурсі, адже відкрила для себе багато нового, ближче познайомилась з Міжнародним Гуманітарним Правом, та сформувала свою думку щодо втілення Штучного Інтелекту в Збройні Сили.


Червень-вересень, 2021, Запоріжжя, Україна.

З повагою і надією на мир, здоров’я і співпрацю,

Міжнародний правозахисник з питань Штучного Інтелекту

Поліна Пряникова

©Copyright

 
 
 

We are all like-minded people!

IF YOU ...

SUPPORT POLINA PRIANYKOVA'S INITIATIVES ON HUMAN RIGHTS ACTIVITIES IN THE SPHERE OF AI 

ARE INTERESTED IN GLOBAL CHANGES PERTAINING TO AI

ARE EAGER TO CHANGE THE WORLD FOR THE BETTER

CONTACT 

Telegram: @pollypriany

Facebook: @pollypriany

  • Facebook
  • Telegram
Blue & Green Network Chain Letter N Brand Logo-7.png

Subscribe to Our Newsletter

Thanks for submitting!

© 2020-2025, POLINA PRIANYKOVA | INTERNATIONAL HUMAN RIGHTS DEFENDER ON AI | © all rights reserved

bottom of page